İnternet sitemizi ziyaretleriniz sırasında sizlerin deneyiminizi geliştirmek için "Çerezler"den faydalanmaktayız. Daha fazla bilgi için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.

GIDATAY GIDA VE TARIM SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

AYDIN LİNYİT Tarım işletmemizin ürünleri 2007 yılında Aydın Umurlu Organize Sanayi Bölgesinde 14.000 metrekare alanda kurulan GIDATAY Zeytinyağı tesislerinde işlenmektedir.

Zeytinyağı tesisimiz; Aydın UmurluOrganize Sanayi Bölgesinde 14.000 metrekare tahsisli alanda zeytinin çağdaş üretim tekniklerini kullanarak zeytinyağı elde edilmesi amacıyla 2009 senesinde zeytin sıkımına başlamıştır. Yenilenen yatırımımızla 90 ton/gün zeytin sıkma kapasitesine ulaşılmıştır.

Zeytinyağlarımız üstün niteliklerinin muhafazası açısından ısı ve ışıktan koruyan, zeytinyağının içerdiği antioksidanları en uzun süre muhafaza eden azot korumalı krom-nikel tanklarda,  iklimlendirmeli depolarımızda en çok 25 °C’ye kadar saklama koşullarında, ambalajlanacağı saate kadar beğeninize sunulmak üzere saklanmaktadır.

Zeytinyağı tesisimizde şu an itibariyle 260.000 lt kapasiteli azot korumalı Cr-Ni paslanmaz çelik zeytinyağı tankı ve rafinajlık zeytinyağları için de 200.000 lt polyester tank kapasitesi bulunmaktadır.Kısa sürede 600.000 lt azot korumalı Cr-Ni paslanmaz çelik zeytinyağı tankı, 400.000 lt rafinajlık zeytinyağları için polyester tank kapasitesine ulaşılması hedeflenmektedir.  

Zeytinyağı tesisimiz;  ISO 22000:2005 gıda güvenliği yönetim sistemine, JAS, EU, NOP ve TR sertifkalı organik sertifikalarına sahip olup; zeytinyağlarımız tam otomatik dolum makinelerinde doldurulup, kendi laboratuvarımızın kontrolleri sonucunda tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır.

Gıdatay 2011 senesindeTürkiye’ de düzenlenen 4. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Yarışmasında Delce markası, ayvalık zeytinyağı ile 3. lük ödülü.

2012 senesinde Türkiye’ de düzenlenen 5. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Yarışmasında Savrandere markası, ayvalık zeytinyağı ile 1. lik ödülü, Delce markası, memecik zeytinyağı ile 3. lük ödülü.

Amerika’ da düzenlenen Los Angeles Extra Virgin Olive Oil Competition' da Attika markası, ayvalık zeytinyağı medium sınıfında gümüş madalya, yine Attika markalı portakallı zeytinyağı bronz madalya.

Çin’ de düzenlenen 2012 7th China International Olive Oil Competition' da Attika markası, ayvalık zeytinyağı bronz madalya.

Japonya’ da Olive Japan 2012 yarışmasında , ayvalık zeytinyağı altın madalya.

2013 senesindeAmerika’ da düzenlenen Los Angeles Extra Virgin Olive Oil Competition' da Attika markası, ayvalık zeytinyağı ile medium sınıfında bronz madalya.

Çin’ de düzenlenen 2012 -  8th China International Olive Oil Competition' da Attika markası, ayvalık zeytinyağı Grand mention.  

Japonya’ da Olive Japan 2013 yarışmasında da ayvalık zeytinyağı gümüş madalya.

Türkiye’ de düzenlenen 6. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Yarışmasında Savrandere markası, ayvalık zeytinyağı altın madalya.

2014 senesindeAmerika’ da düzenlenen Los Angeles Extra Virgin Olive Oil Competition' da Attika markalı yeşil çaylı zeytinyağı ile güllü zeytinyağı bronz madalyalar.

Amerika’ da düzenlenen New York International Olive Oil Competition' da ayvalık ve memecik zeytinyağları altın madalyalar.

Japonya’ da Olive Japan 2014 yarışmasında da, Savrandere markası, memecik zeytinyağı altın madalya; Attika markası, ayvalık zeytinyağı gümüş madalya.

Türkiye’ de düzenlenen 7. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Yarışmasında Savrandere markası, memecik zeytinyağı ve Attika markası, ayvalık zeytinyağı altın madalyalalar.

Çin’ de düzenlenen 2013  - 9th China International Olive Oil Competition' da Attika markası, memecik zeytinyağı Grand mention ; ayvalık zeytinyağı gümüş madalyaalmaya hak kazanmıştır.

Bu başarılar, doğal dengeye geri dönüşümün ve sürdürebilirliğin sağlanması için kömür madeni alanlarımızda 2000 yılından itibaren, kömürü alınarak terk edilen maden sahalarımızda yaptığımız zeytin plantasyonlarının doğaya ve insana hediyesidir. Zira, zeytin ağacı, doğanın insanoğluna bir armağanıdır.

Zira, zeytinyağı;

  • Vücut için gerekli ancak sentez edilemeyen temel yağ asitleri ile sadece yağda eriyebilen E vitamininin kaynağını oluşturmaktadır. 
  • Kalp-damar hastalıklarında temel risk faktörü olan kolesterolün, damar tıkanıklığına yol açan "LDL" bileşenini azaltıcı rol oynarken, yararlı ve koruyucu olan "HDL" bileşenini değiştirmez. Bu özelliği ile kalp sağlığı açısından en uygun yağdır. Kan hücrelerinin kümeleşmesinde rol oynayan faktörlere karşı etki göstererek kan damarlarında pıhtılaşma riskini azaltır. 
  • Sıcak ve soğuk tüketildiğinde mide asitliğini azaltarak gastrit veya düodenal ülserlere karşı koruyucu bir rol oynar. 
  • Safra salgısını canlandırıcı, safra kompozisyonunu düzenleyici ve safra kesesinin boşalmasını sağlayıcı özellikleri nedeni ile safra taşı riskini azaltır ve taşların erimesine yardımcı olur. 
  • Bağırsaklar tarafından en iyi emilen yağdır ve bağırsaklardan geçişi düzenleyici özelliği vardır. 
  • Tüm yağlar arasında en dengeli kimyasal pozisyona sahip olduğundan kemik mineralizasyonunun iyileşmesini sağlar ve normal kemik gelişimine yardımcı olur. 
  • Zeytinyağında  yaklaşık %80 oranında bulunan oleik asit insan sütündeki en önemli yağ asididir ve doğumdan hemen sonra bebeğin sinir dokularının gelişiminin sağlanmasında temel bir işleve sahiptir. Ayrıca yeni doğmuş bebeklerde 6/1 oranında gerekli olan linoleik-linolenik asit oranı zeytinyağında optimum seviyede olduğundan, bebek  bekleyen ve emziren annelerin beslenmesinde en uygun yağdır. 
  • Zeytinyağı aynı zamanda dokuların yaşlanmasını önler ve yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini azaltır. Mükemmel kimyasal yapısı ve önemli ölçüde antioksidan (tokoferol) içermesi nedeni ile, diğer yağlara göre yüksek sıcaklıklarda bile daha dayanıklıdır ve bu özelliğine bağlı olarak kızartmalarda kullanılabilecek en sağlıklı yağdır.  Bu antioksidan özellik aynı zamanda vücutta kanserojen hücrelerin gelişmesini da önlemektedir.

Tüm bu nedenlerle, zeytinyağı tüketimi çok olan Akdeniz bölgesi insanlarında kalp-damar hastalıkları diğer bölgelere göre çok azdır.  "Akdeniz Diyeti" ismi verilen bu beslenme şeklinde zeytin ve zeytinyağı her gün tüketilmesi gereken grupta yer almaktadır.

Bu hayat iksirini insanlara sunmak için dikmiş olduğumuz 60.000 zeytin ağacından hasat ettiğimiz zeytinlerin yağını sıkarak insanlara sunuyoruz.

Tarımsal üretimlerimiz hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanılmadan gerçekleştirildiğinden ve organik tarım (bio tarım) ilkelerine tamamiyle uyulduğundan uluslararası kontrol firması BCS Öko-Garantie GmbH firmasından “Master Certificate” aldık.

Amacımız, zeytinyağı tüketiminin artmasına destek olmak ve bir çok ölümcül hastalığa karşı yaşam iksiri olan zeytinyağını en doğal haliyle insanlığa sunmaktır.